Technologia komputerowa w medycynie

Świat pędzi do przodu i wszystko staje się coraz nowocześniejsze – to naturalny stan rzeczy. Dzieje się tak na różnych polach życia i nauki (często ze sobą połączonych). Między innymi w medycynie. Kiedyś trzeba było zdawać się wyłącznie na wiedzę i intuicję lekarza, teraz możemy dołączyć do tego sprzęt, którym wspomaga się. I to właśnie ten sprzęt stał się prawdziwym wybawieniem nie tylko dla pacjentów, ale także dla lekarzy, którzy mają teraz narzędzia, by leczyć i zapobiegać. Duża część tego sprzętu jest skomputeryzowana.

medical-equipment for fsm
Chyba najbardziej powszechnymi urządzeniami komputerowymi stosowanymi w służbie zdrowia są tomograf i ultrasonograf. Ale można pójść dalej i wspomnieć o komputerowych mikroprocesorach wspomagających pracę mózgu. W latach siedemdziesiątych amerykańscy naukowcy próbowali stworzyć coś takiego w celu walki z epilepsją. Dzisiaj te badania postępują i być może już niedługo staną się rzeczywistością. A chirurgia? Chirurg ma możliwość wprowadzenia do ciała komputerowej sondy, która pomoże przeprowadzić mu bezpieczniej operację. Zresztą to nie tylko dotyczy chirurgii. Przecież już wcześniej zostały skomputeryzowane badania żołądka zwane gastroskopią. Nie mówiąc już o rentgenie. Owszem, wiele tych badań radziło sobie wcześniej bez pomocy komputerów, ale dopiero nowa technologia uczyniła je bardziej precyzyjnymi. Istnieje też możliwość przeprowadzenia symulacji komputerowej, na przykład operacji. Pozwala to wykluczyć (albo chociaż zminimalizować) ewentualne błędy.

Zdjęcie: http://info.nglog.com/?Tag=3PL
Ale nie zapędzajmy się tak daleko. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, by zobaczyć, że informatyka i medycyna współpracują ze sobą na każdym kroku. Elektroniczne termometry, ciśnieniomierze, urządzenia do badania poziomu cukru, przenośne aparaty EKG – to wszystko oparte jest na nowych technologiach. Nie powinniśmy się ich bać czy lekceważyć, ponieważ służą one naszemu zdrowiu.